Ana Sayfa Kurumsal Hakkımızda Filomuz Basında Biz Mezunlarımız İnsan Kaynakları Faaliyetlerimiz Gezi & Tanıtım Uçuşu Havadan Fotoğraf ve Film Çekimi Gezi Uçuşları Hava Takip & Gözetleme Güvenlik ve Askeri Amaçlı Kullanım Sahil Güvenlik Satış Auto-Gyro Microair Avionics TL-Ultralight Aircreation Eğitim FG Air Uçuş Okulu FG Akademi Teknik Destek Bakım Hizmeti Yedek Parça Servis Bültenleri Dokümanlar Uçuş Hazırlığı Türkiye ICAO Kodları Türkiyedeki Pistler Türkiye'deki Apronlar Türkiye'deki Havaalanları Türkiye Havayolları Haritası Uçuş Planı Formu Kule Telsiz Frekansları Canlı Hava Trafik Takibi Galeri Foto Galeri Video Galeri S.S.S Ultralight Hava Aracı (ÇHHA) hakkında Gyroplane Hava Araçları Hakkında İletişim Merkez Ofis Edremit Uçuş Okulu ve Bakım Merkezi Çatalca Uçuş Tanıtım Merkezi Görüş ve Önerileriniz
Arama & Kurtarma

 

Arama & Kurtarma faaliyetlerinden en etkili yöntem havadan izlemedir. Denizde veya karada yer seviyesinde görüş açısı azalır ve mesafe arttıkça görüş sıfıra iner. Havadan görüntülemede ise tercih edilen yüksekliğe bağlı olarak çok geniş bir alan kısa sürede çok daha etkin bir biçimde taranabilir. Işığın kırılma prensiplerinden dolayı, özellikle deniz ve gölde kaybolma, boğulma vb. vakalarda, yer seviyesi taramalarında suyun altı yalnızca belirli derinliklere kadar görülmesine imkan vereceğinden dolayı havadan gözetleme ile deniz seviyesinden yapılan taramalara göre çok daha verimli sonuçlar alınır.

FG Air bugüne kadar bir çok havadan arama & kurtarma faaliyetlerinde yer ve deniz unsurları ile koordineli çalışmalar içinde yer almıştır. Arama & Kurtarma faaliyetlerinin insani yönlenlerinin bilinci ile FG Air, ultralight sınıfı çok hafif uçak ve gyroplane filosu ile arama & kurtarma faaliyetlerinin maaliyetlerini en aza indirmeyi hedeflemiştir. Bir helikopterin işletme maliyetinin sadece %10'u kadar maliyet gerektiren hava araçları ile yapılan bu çalışmalarda, bulunan hedeflere doğrudan müdahale edilmez, ilgili yer ve deniz unsurlarına anlık bilgi sağlanmak sureti ile sonuca ulaşılır.

Toplum olarak bizleri üzen kaybolma, boğulma vb. vakaların önüne geçmek için lütfen gerekli önleyici tedbirleri alalım.

Her hakki saklidir. ©