Ana Sayfa Kurumsal Hakkımızda Filomuz Basında Biz Mezunlarımız İnsan Kaynakları Faaliyetlerimiz Gezi & Tanıtım Uçuşu Havadan Fotoğraf ve Film Çekimi Gezi Uçuşları Hava Takip & Gözetleme Güvenlik ve Askeri Amaçlı Kullanım Sahil Güvenlik Satış Auto-Gyro Microair Avionics TL-Ultralight Aircreation Eğitim FG Air Uçuş Okulu FG Akademi Teknik Destek Bakım Hizmeti Yedek Parça Servis Bültenleri Dokümanlar Uçuş Hazırlığı Türkiye ICAO Kodları Türkiyedeki Pistler Türkiye'deki Apronlar Türkiye'deki Havaalanları Türkiye Havayolları Haritası Uçuş Planı Formu Kule Telsiz Frekansları Canlı Hava Trafik Takibi Galeri Foto Galeri Video Galeri S.S.S Ultralight Hava Aracı (ÇHHA) hakkında Gyroplane Hava Araçları Hakkında İletişim Merkez Ofis Edremit Uçuş Okulu ve Bakım Merkezi Çatalca Uçuş Tanıtım Merkezi Görüş ve Önerileriniz
Orman Yangını Gözetleme

Orman yangınları bir çok doğal veya insan kaynaklı sebeplerden dolayı meydana gelebilen, sonuçları hayati önem taşıyan felaketlerdir. Bilindiği üzere yaz aylarında sayısı artan ve sadece meydana geldiği sınırlardaki insanlar için değil, tüm insanlık için bir kayıp olan orman yangınlarında erken tesbit ve müdahale azami öneme sahiptir. Karadan müdahalenin yeterli veya mümkün olmadığı durumlarda havadan müdahale hayati önem taşımaktadır. Havadan müdahalenin ön şartı ise olay ve lokasyon tesbitidir.

Çevre duyarlılığını ilke olarak benimseyen FG Havacılık, ormanlarımıza sahip çıkmanın getirdiği bilinç ve sorumluluk anlayışı ile orman yangını gözetleme konusunu faaliyetleri arasına katmıştır. Bir helikopter ile kıyaslandığında üstün avantajları ve özellikleri ile öne çıkan Gyroplane'ler fiyat, bakım ve işletme maliyetleri açısından da bir helikoptere göre %90 oranında tasarruf sağlamaktadır. Orman yangını gözetleme ile görevli kurum ve kuruluşların filoları için önerdiğimiz gyroplane ile yangın riski kontrollerinin artacağı ve erken önleme ile milli servetlerimizin gelecek nesillere aktarılacağı öngörüsü ve hedefindeyiz.  

         

 Lütfen çevreye ve ormanlarımıza gereken önemi gösterelim

Ormanları yangınlara karşı korumak için,

1.Ormanlara cam ve cam kırıkları atılmamalıdır. (Cam, güneş ışığını bir büyüteç gibi çimenlere çeker. Çimenler, tutuşarak çimenlerin alevlenmesine ve dolayısıyla yangının oluşmasına neden olacaktır.)

2.Mangal küllerini söndürmeden dökülmemelidir. Çünkü çimenlerin tutuşarak yangın çıkarma olasılığı vardır.

3.Bir yangın gördüğümüz zaman 110 yangın ihbar hattına bildirmeliyiz; eğer bu bir orman yangınıysa, o zaman 177 alo orman yangını ihbar hattına bildirmeliyiz.

4.Halk görevli kişiler ve çevre örgütleri tarafından bilinçlendirilmeli, bu konuda seminerler ve konferanslar düzenlenmelidir.

5.Ormanda ateş yakmamalıyız, yakmak zorundaysak çimensiz bir alanda ateşin etrafına taş koyarak yakmalıyız.

 

Her hakki saklidir. ©